¨
abbott
prossure ensurepro

Jak získat vyvážené množství živin a energie?

Nutriční terapie v kostce

Nutriční terapie pomocí klinické výživy

Nutriční terapie je pojem zahrnující v podstatě všechny způsoby nutriční intervence, kdy jsou podávány přípravky klinické výživy nejčastěji za cílem zlepšení nutričního stavu pacienta. Klinická výživa, jak již název napovídá je klinicky připravená výživa specifického složení, která obsahuje vyvážené množství všech potřebných živin a energie, tak aby specificky pokrývala nároky pacientů dle jejich onemocnění.

Příkladem může být potřebné zvýšení příjmu bílkovin u pacienta s onkologickým onemocněním. Takový pacient by měl přijímat ideálně 1,2 - 2g proteinů na kg tělesné váhy denně. U 70 kg pacienta by to tedy bylo 84- 100 g proteinů/den. Dosáhnout takovéhoto příjmu bílkovin pouze z běžné stravy může být velmi těžké. Přidání klinické výživy k popíjení, která obsahuje až 20g bílkovin v jedné porci/dávce pomůže pacientovi přiblížit se potřebným denním nárokům.

Čím je specifická onkologická klinická výživa

Specifická onkologická výživa by měla vždy co nejlépe reflektovat nároky pacienta, které se mění důsledkem onemocnění. Klinická výživa pro onkologické pacienty často obsahuje zvýšené množství kalorií, proteinů a omega-3 mastných kyselin. Specifické výživové složky jsou upravené tak, aby vyhovovali potřebám těchto pacientů např. zvýšené množství jednotlivých obsažených vitamínů, hořčíku nebo třeba zinku.

Různé druhy nutriční podpory

 1. Sipping/ONS (orální nutriční suplementy)

  Klinická výživa k popíjení

  Sipping se používá u pacientů, kteří mohou jednoduše přijímat potravu ústy. Může pomoci se zlepšením nutričního stavu a dosahováním zvýšených nutričních nároků pacientů. Je indikovaná v případě rizika vzniku malnutrice či při malnutrici. Její užívání by mělo být vždy na základě doporučení lékaře, osoby kvalifikované v oblasti lidské výživy, farmacie nebo odborníka na péči o matku a dítě.

 2. Sondová/Enterální výživa

  Výživa podávaná přímo do trávicího traktu nejčastěji pomocí sondy

  Klinická enterální výživa, která je v tekuté formě balená v lahvích či vacích. Tato výživa je povětšinou upravena, tak aby byla schopna nahradit plnohodnotnou stravu. Slouží především pro pacienty, kteří nemohou plně nebo vůbec přijímat potravu ústy. Výběr vhodné enterální výživy na základě individuálních potřeb pacienta provádí vždy lékař či nutriční terapeut.

 3. Parenterální výživa

  Výživa podávaná přímo do krevního řečiště

  Parenterální výživa je indikována, pokud byly vyčerpané všechny možnosti podání výživy přes trávicí trakt. Je podávána pro udržení příjmu potravy pacienta a zachování, popř. zlepšení jeho nutričního stavu.

Vyvážený příjem živin
a energie v nemoci

PROSURE®

Tekutá výživa k dietnímu postupu u pacientů s podvýživou nebo s rizikem vzniku podvýživy, u pacientů s nádorovým nebo jiným zánětlivým onemocněním.

více informací

ENSURE® Plus Advance

Komplexní a vyvážená tekutá výživa určená k dietnímu postupu u dospělých s podvýživou a/nebo při ztrátě svalové hmoty, síly a funkčnosti.

více informací
Ensure® Plus Advance a Prosure® jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely. *

*Ensure® Plus Advance a Prosure® jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely.
Důležité upozornění: jsou vhodné jako doplňkový zdroj výživy. Používejte na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo odborníka na péči o matku a dítě. Není určeno pro děti, pokud použití nedoporučil lékař nebo jiný kvalifikovaný zdravotnický pracovník. Není určeno k parenterálnímu použití. Neužívat při galaktosémii. Bez lepku.
Přípravky zakoupíte v lékárně, nebo Vám je může předepsat Váš onkolog.