Jak řešit nevolnosti po chemoterapii?

V současné době je při nevolnosti a zvracení cílem prevence, nikoliv až léčba vzniklých obtíží. Pokud vám lékař předepsal léky proti nevolnosti, je důležité léky užívat již preventivně. Nedělejte na sobě test, zda léčbu (chemoterapii) zvládnete bez léků proti zvracení. Pokud vám bude výrazně nevolno i při užívání doporučených léků, informujte lékaře. Předepíše vám k dalšímu cyklu buď kombinaci léků nebo lék vymění za jiný. Většina pacientů může projít chemoterapií relativně komfortně za předpokladu, že dbá rad lékaře a užívá léky dle doporučení.

 

Kdy je vhodné kvůli nevolnosti a nechutenství navštívit lékaře?

Podle intenzity a délky chemoterapeutického režimu si lékař zve pacienta na pravidelnou kontrolu (cca po týdnu). Vždy máte ale možnost, pokud jsou obtíže intenzivní, vše telefonicky zkonzultovat nebo přijít na kontrolu dříve. Zvracení trvající 3 dny si urgentní konzultaci u lékaře jistě zaslouží. Při návštěvě lékař vždy zhodnotí dle vašich informací průběh léčby a léčbu proti nevolnosti popř. adekvátně upraví.

 

Jakou roli v chemoterapii hraje výživa?

Správná výživa je součástí komplexní onkologické léčby. Včasná a systematická nutriční podpora pomáhá s onkologickou léčbou. Umožňuje dodržet celé dávky protinádorové léčby bez odkladů, snižuje nežádoucí účinky onkologické léčby a zlepšuje kvalitu života pacientů.

 

Kdy začít podávat klinickou výživu a jak často ji podávat?

Obecná odpověď je včas. Důležité je včasné rozeznání nutričního rizika na základě aktuální hmotnosti, údaje o zhubnutí (předchozí trend) a o velikosti příjmu stravy. Vyšší je riziko podvýživy u pacientů vyššího věku s dalšími chorobami. V onkologii je důležitým faktorem, zda se jedná o nutričně rizikovou diagnózu (nádory hlavy a krku, zažívacího traktu, plic a nádory generalizované) a nutričně rizikovou léčbu (chemoterapie vyvolávající zvracení, postižení sliznice dutiny ústní, velké operace, kombinace chemo- a radioterapie).

Klinickou výživu k popíjení tzv. Sipping by měl pacient konzumovat mezi jídly (zjednodušeně 2x denně, v závislosti na příjmu běžného jídla).

 

Jaké produkty mají dnes pacienti na výběr?

Pokud se zaměříte na formu sippingu tedy výživy k popíjení existuje velké množství druhů. Většinou jsou produkty tekuté (mléčné a džusové), ale i jogurtové a krémové. Dostupné bývají v mnoha různých příchutích. Jednotlivé produkty se mezi sebou liší hlavně složením a obsahem antioxidantů, vitaminů, minerálů. V některých je obsažena vláknina, v některých je zvýšený obsah proteinu, některé obsahují omega-3 a –6 mastné kyseliny, některé hydroxy beta-methylbutyrát. Složení je upraveno většinou tak, aby vyhovovalo konkrétním pacientům. Vhodný druh výživy vám pomůže vybrat váš ošetřující lékař.

 

Jaké benefity má klinická výživa pro pacienty oproti klasickým potravinám?

Je v ní vyvážené, standardizované množství jednotlivých složek výživy. Vzhledem ke specifickým typům jednotlivých druhů výživ je možné vybrat pacientovi výživu na míru, tak aby co nejvíce podpořila jeho boj s nemocí.

 

Existují nějaké potraviny, kterým by se pacienti při/po chemoterapii měli vyhnout?

Doporučeno je vyhýbat se látkám, které ovlivňují enzymy v těle pacienta. Patří sem třezalka tečkovaná, grapefruit, kurkumovník dlouhý, kozlík lékařský, třapatka, ale i česnek. Lokální topické použití, tj aplikace na konkrétní část těla, nevadí.

 

Co kromě správné výživy jako lékař doporučujete? (Doplňky stravy, probiotika a jiné)

Obecně se doporučuje pestrá stravu bohatá na všechny potřebné složky výživy. Vitaminy především v přirozené formě čerstvého ovoce a zeleniny. V zimě, kdy je ke kvalitnímu čerstvému ovoci a zelenině omezený přístup, nějaký multivitamin s minerálními látkami. Doporučování mnohých reklamami propagovaných potravinových doplňků může být problematické.

Při probíhající onkologické léčbě může jíst pacient co mu chutná v přiměřeném množství. Mezi léčebnými cykly není zakázaná ani sklenka piva po obědě. Probiotika jsou vhodná při problémech se střevní florou (průjmem).

 

Autor:

prim. MUDr. Šárka Lukešová, PhD., Onkologické oddělení, Oblastní nem. Náchod, a.s.